top of page
  • Mobil Ödeme Ofisi

Mobil Ödeme Yöntemleri

  1. Mobil tarayıcı tabanlı ödemeler

  2. Uygulama içi mobil ödemeler

  3. Mobil veya kablosuz kredi kartı okuyucuları

  4. Temassız mobil ödemeler veya mobil cüzdanlar

Mobil Ödeme Yöntemleri

Cep telefonları artık yalnızca iletişim cihazları olarak işlev görmemektedir. Çalar saatlerden GPS araçlarına ve egzersiz uygulamalarına kadar, güneşin altındaki her şey için akıllı telefonlarımıza güvenmeye başladık. Perakende mağazalarında , e-ticaret sitelerinde ve uygulamalarda günlük alışverişler yapmak için mobil cihazlarımızı bile kullanıyoruz .


Aşağıda, mobil ödeme göndermek ve almak için akıllı telefonlarımızı kullandığımız en yaygın yöntemlerden bazıları verilmiştir.


1. Mobil Tarayıcı Tabanlı Ödemeler

Masaüstü tabanlı e-ticaret alışverişine benzer şekilde, mobil tarayıcı tabanlı ödemeler, kullanıcıların bir akıllı telefon veya tablet kullanarak kredi, banka kartı veya hediye kartı veya hatta bankacılık bilgileri (ACH) ile kartsız (CNP) satın alma işlemleri yapmasına olanak tanır. Müşteriler, mobil cihazlarıyla bir web sitesini ziyaret edebilir, ürünleri veya hizmetleri bir alışveriş sepetine ekleyebilir ve bir satın alma işlemini tamamlamak için ödeme ayrıntılarını web sitesinin ödeme formuna girebilir.


2. Uygulama İçi Mobil Ödemeler

Bu ödeme türü, mobil tarayıcı tabanlı ödemeye benzer; ancak, bir web sitesine gitmek yerine, o mağaza veya işletme varsa uygulamayı açabilirsiniz. Kullanıcılar, kapalı ekosistemler içinde belirli ürün ve hizmetleri satın almalarına olanak tanıyan bir dizi uygulama içi mobil mağazadan ve işletmeden yararlanır. Kredi, banka veya ACH bilgilerinizi bir kez kaydettikten sonra birkaç tıklamayla ürün satın alabilir, kitap veya şarkı indirebilir, kahve satın alabilir veya fatura ödeyebilirsiniz.


Bu tür ödeme çeşidi ile Mobil Ödeme Bozdurma işleminizi gerçekleştirebilir ve anında Mobil Bozum ile nakit elde edebilirsiniz.

3. Mobil veya Kablosuz Kredi Kartı Okuyucuları

İşletmeler, yalnızca sabit kredi kartı terminallerine güvenmek yerine, akıllı telefonları veya tabletleri, mobil cihazla eşleşen veya mobil cihaza uyan ek kredi kartı okuyucularına yatırım yaparak, hareket halindeyken kredi kartı kabulü için satış noktası sistemlerine dönüştürebilir. Bu mobil okuyucular, işletmelerin kredi kartlarını (tezgah üstü terminallerde olduğu gibi) kaydırmasına, daldırmasına veya dokunmasına ve anında ödeme kabul etmesine olanak tanır.


Mobil ödemeleri kabul etmek için başka bir seçenek de kablosuz kredi kartı terminalidir. Bu, manyetik şeritli veya çip okuyuculu, tuş takımı ve ekranlı geleneksel bir kredi kartı terminaline çok benziyor ve çalışıyor. Kablosuz terminaller bir telefon hattına doğrudan bağlanmayı gerektirmez, bunun yerine çeşitli yerlerde kredi kartlarını kabul etmek için Wi-Fi'yi çalıştırır.


Mobil ödemeleri kabul etmek için kredi kartı okuyucusu gerekli değildir. İşletmeler, sanal bir terminal uygulamasında oturum açmak için bir akıllı telefon veya tablet kullanabilir ve bu şekilde kredi kartı veya ACH bilgilerini manuel olarak girebilir.


Bu mobil ödeme çözümlerinden herhangi biri, perakendecilerin bağış toplama etkinlikleri, ticari fuarlar ve konferanslar gibi tesis dışı etkinlikler de dahil olmak üzere her yerde işlemleri gerçekleştirmesini sağlar. Bu teknoloji aynı zamanda fiziksel mağazaların mobil ödemelerin rahatlığını kullanmasını sağlar.


4. Temassız Mobil Ödemeler veya Mobil Cüzdanlar

Bluetooth® ve benzeri teknolojiler, alışveriş yapanların ve işletmelerin herhangi bir kredi kartını veya banka kartını fiziksel olarak kaydırmak veya daldırmak zorunda kalmadan işlemlere izin vermesini mümkün kılmıştır. Bir satın alma işlemini tamamlamak için, kişinin mobil cihazını, ilgili ödeme bilgilerini kablosuz olarak (ve güvenli bir şekilde) yakalayan temassız bir okuyucuda sallaması yeterlidir.


Yakın alan iletişimi (NFC), temassız ödemelerin arkasındaki teknolojilerden biridir. Bluetooth'a benzer, ancak veri aktarımları daha yakınlık gerektirir ve daha fazla güvenlik avantajı sunar. Bu teknoloji, Apple Pay®, Samsung Pay ve Google Pay™ gibi mobil cüzdanların arkasındaki ödemelere güç veren şeydir .


Mobil cüzdanlar, mağaza içi ödemelerle sınırlı değildir. Müşteriler, tercih edilen uygulamanın kabul edildiği her yerde bir mobil cüzdan kullanarak çevrimiçi olarak ödeme yapabilir.


Hangi mobil ödeme seçeneği size uygun?

İster bir e-ticaret mağazası, ister gerçek mekanda faaliyet gösteren bir işletme işletiyor olun, mobil ödemeler müşterilere sorunsuz bir satın alma deneyimi sunmaya yardımcı olan uygun seçenekler sunar.

9 görüntüleme1 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Mobil Ödeme

Mobil Bozum

bottom of page