top of page
  • Mobil Ödeme Ofisi

Mobil Ödeme Bozdurma


Mobil Ödeme Bozdurma Nedir?

Mobil ödeme bozdurma, bir ürün veya hizmet için tablet veya cep telefonu gibi taşınabilir bir elektronik cihaz aracılığıyla yapılan para ödemesinin nakite çevrilmesi işlemidir. Mobil ödeme teknolojisi , PayPal ve Venmo uygulamaları gibi, arkadaşlara veya aile üyelerine para göndermek için de kullanılabilir. ÖNEMLİ ÇIKARIMLAR

  • Başlangıçta Asya ve Avrupa'da daha popüler olan mobil ödemeler Kuzey Amerika'ya yayıldı ve önemli bir büyüme yaşadı.

  • Mevcut terminalleri yeniden yapılandırmak istemeyen tüccarlar, fiziksel kredi kartlarına kıyasla mobil ödemenin yavaş büyümesine katkıda bulundu.

  • Mobil ödemeler, fiziksel kartlara kıyasla ek gizlilik ve güvenlik avantajları sunar.

  • Hem Apple hem de Android (Apple Pay ve Google Pay) için mobil ödeme uygulamaları vardır.

Mobil Ödemeleri Anlama

Mobil Ödeme Bozdurma

Birçok banka, müşterilerinin doğrudan banka hesaplarından arkadaşlarına ve aile üyelerine anında para göndermesine olanak tanıyan bankacılık uygulamalarına yakın zamanda teknolojiyi benimsemiştir. Mobil ödemeler, mağazalarda, telefonunuzdaki bir uygulamadaki barkodu tarayarak, marketlerden büyük, çok uluslu perakendecilere ödeme kabul ederek yerinde yapılır. Satın alma maliyeti, belirli mağazayla ilişkili hesaba önceden yüklenmiş bir değerden düşülebilir veya kredi kartı veya banka kartıyla ödenebilir . Ödeme bilgileri iletim sırasında şifrelenir, bu nedenle banka veya kredi kartı ile ödeme yapmaktan daha güvenli bir ödeme yöntemi olduğu düşünülmektedir. Mobil ödemeler, cüzdanınıza veya çantanıza uzanmanıza gerek kalmadan kredi kartlarıyla hemen hemen aynı şekilde çalışır.

Mobil ödeme bozdurma, Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada'da daha yaygın hale gelmeden önce Asya ve Avrupa'da popüler hale geldi. Önceleri, mobil ödemeler kısa mesajla gönderiliyordu. Daha sonra teknoloji, çeklerin fotoğraflarının cep telefonu kamerasıyla çekilmesine ve ödeme alıcısına gönderilmesine izin verdi. Bu teknoloji sonunda bankacılık uygulamaları için mobil çek mevduat yeteneklerine dönüştü. 2014'ten beri PayPal gibi uygulamalar1ve Apple Pay2bir mağazanın barkod tarayıcısı altında özel bir barkod görüntüleyen bir akıllı telefon ekranından geçerek ödeme yapılmasını sağlayan geliştirildi . Ayrıca, kullanıcının telefonunu temassız bir kredi kartı terminaline dokundurarak anında ödeme yapmasına da olanak tanır. Kısa bir süre sonra, Apple Pay'in başarısının ardından kendi mobil ödeme uygulamalarını yayınlayan Google ve Samsung gibi şirketler Apple'ın rakipleri haline geldi.

Mobil Ödemelerin Faydaları

Mobil Ödeme Faydaları

Mobil ödemelerin en belirgin faydası, fiziksel bir cüzdanın ortadan kaldırılmasıdır. Nakite ulaşmamak ve para çekmemek sadece zaman kazandırmakla kalmaz, aynı zamanda daha güvenlidir ve kimse cüzdanınızın veya çantanızın içindekileri göremez. Parmak izi taraması veya PIN girişi şeklindeki dokunmatik kimlik, mobil ödemeleri fiziksel bir kredi kartından daha güvenli hale getirir. Her işlem için mobil hizmet tarafından bireysel güvenlik kodları oluşturulduğundan, bu ödeme yöntemi fiziksel bir kart kullanmaktan çok daha güvenlidir. Tüccarlar genellikle kimlik kontrolü yapmazlar, bu nedenle mobil ödemeleri kabul etmek onlar için de akıllıca bir harekettir, çünkü dolandırıcılık faaliyetleriyle o kadar fazla uğraşmak zorunda kalmayacaklardır. Ek bir fayda - çoğu insan için küçük olsa da - başkalarıyla birlikteyken hangi karta sahip olduğunuzu söyleyememeleridir. Düşük kredi puanına ve düşük limitli ve yüksek APR'li kredi kartına sahip kullanıcılar, örneğin bir görüşmecinin veya randevunun bunları bilmesini istemeyebilir ve mobil ödemeler ek bir kişisel gizlilik düzeyi sunar.


Mobil Ödeme Ofisi

12 görüntüleme2 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Mobil Ödeme

Mobil Bozum

bottom of page